• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DERYA DİZDAR
dizdarderya@gmail.com
Bir sporcuda bulunması gereken psikolojik özellikler ne olmalıdır?
19/08/2013

Konu: Bir sporcuda bulunması gereken psikolojik özellikler ne olmalıdır?

Bir antrenör sporcularını seçerken ve antrenman planlaması yaparken onların fiziksel özellikleri kadar, hiç kuşku yok ki psikolojik özelliklerini de göz önünde bulundurmalıdır..  Sportif başarı, fiziksel performans, zihinsel performans ve psikolojik performansın toplamından oluştuğu için Takım kimyasının oluşturulmasında ve maçların kazanılmasına direkt katkı sağlayan oyuncunun psikolojisi, son derece önem arz etmektedir

Sporcularımızı kaygı seviyesinin 100 olduğu maçlarda( kendisinden çok daha güçlü bir rakiple oynamak gibi veya derbi maçlarda)  Kazanmak, galip gelmek ya da yenilmemek olarak düşünülmemelidir. Sadece sonucu düşünerek ve sonucu ne olursa olsun galip gelmeye çalışmak, sporcunun doğru düşünmesini engelleyecektir.

Yapmamız gereken rakibin gücü, maçın önemi, seyircinin tezahüratı, basının izlemesi, sporcu izin vermediği sürece performansını etkileyemeyeceğini sporcumuza anlatarak, sporcumuzu sadece mevcut performansını sergilemeyi düşünmeye sevk etmeye çalışmamız kaygı seviyesinin %50 lere indirmemiz gerekir. Özetle Mevcut performansının artırılmasını sağlamamız gerekiyor.

Bir müsabakanın kazanılmasında bireysel performansın önemi olduğu kadar grup ve takım performansının da önemli olduğu pek tabi bilinmeli ve tüm takımdan bu beklenmelidir. (Motivasyon)

Sporcuları 2 grupta topladığımızı düşünür isek, bunlar, Ego yönelimli (Sergen Yalçın) ve görev yönelimli (Hakan Şükür)  ise, Takımımızı oluşturur iken bu iki seçeneği göz  bulundurmalı ve dengeli dağılım yapmalıyız.

Sporcunun amacının örnekler isek 100 metre yarışında sadece rakibini geçmek değil, kendi en iyi derecesinden daha da iyi bir derece yapmak olduğunu bilmesidir.

Bu tarz sporcular görev yönelimli sporculardır. Sadece rakibi  geçmek isteyen sporcular ego yönelimli sporcular olup, yapmamız gereken hem ege hem de görev yönelimli anlayışı barındıran sporcu yetiştirmek ve sayısını arttırmak olacaktır.

Sporcuların kaygı yüzdelerini %50 lilere indirdiğimizde ve kendilerine güven (içsel motivasyon) aşıladığımızda sahaya çıktıklarında her şeyin kendi kontrolünde olduğuna inandıkları için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Coachlar sevgi olmadan bir şey olmaz mantığıyla yeri geldiğinde otoriter, yeri geldiğinde demokratik, esnek ancak asla tavizkar olmayan davranışlar geliştirmeli ve sergilemelidirler. Oyuncuların içe dönük, karamsar yapıdan çıkararak liderlik vasıflarını geliştirmeli, Ustalığını kullanmalıdır.

 

 

Başarılı sporcu mücadeleyi seven, zorluklarla başa çıkmayı zevkli hale getirebilen, yaratıcı, büyük düşünen ve hayaller kurmaktan korkmayandır.

Kimsenin başarısını engelleyemeyeceğini bilir. Kendisi ile ilgili asla olumsuz düşünmez. Sadece o anı yaşar ve hata yapmaktan korkmaz. Olumlu davranışlara yol açacağına inanır. Neşeli rahat ve kendinden emindir.

Bu tarz sporcuların özellikleri;

1.    Bükülmez Kişiliğe (Aile Çevre, Coach)

2.    İnatçı İradeye

3.    Vazgeçilmez hırsa sahip olmalarıdır.4385 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sizce genç basketbolcuların amaçları nedir? - 01/09/2012
Sizce genç basketbolcuların amaçları nedir? Kısa vadede düşünürsek günümüzde genç oyuncular için Beko Basketbol liginde yer almak en büyük amaç. Bu konuda hangileri şanslı?